TIMBERSPORTS® 2016 Dünya Şampiyonası Almanya’da

Stuttgart Porsche Arena dünyanın en iyi sporcularına ev sahipliği yapacak.

STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası, kütük kırma sporlarının en üst seviyesi olarak bilinmekle birlikte uluslararası sezon finali 11 ve 12 Kasım’da  Porsche Arena’da  gerçekleşiyor. 100’den fazla sporcu ve 20’den fazla ülke ferdilerde ve takımlarda taçlanmak için savaşacak. Organizasyonun biletleri ise aylar öncesinden tükendi.

2013 yılında olduğu gibi, Stuttgart bir kere daha Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Kasım’ın ikinci haftası bu spor dalında ki en iyi sporcular tabiri caiz ise birbirlerini yiyecekler. Alman Dirk Braun ferdilerde ülkesini temsil edecek. Almanya’nın kuzeybatı bölgesinde yaşayan sporcu Dünya Şampiyonası biletini daha yeni 13 Ağustos’ta Almanya Şampiyonasını kazandığında almıştı. Burada yeteneklerini birde Hot Saw disiplininde dünya rekoru ile taçlandıran Braun “Dünya Şampiyonasının tekrar Stutgartt’ta düzenleneceğini duyduğumdan beri tek amacım podyumda olmaktı. Kendi seyirciniz önünde yarışmak çok özel. Seyirciler beni ateşleyecek ve performansımı sonuna kadar kullanacağım”dedi.

STIHL TIMBERSPORTS® 2016 Dünya Şampiyonası tüm özel anları ile birlikte canlı olarak  http://www.sadal.com.tr bağlantısından seyredilebilecek.

Takım yarışı: heyecan verici spor, nefes kesen aksiyon
Stuttgart Porsche Arena 11 Kasım’da kapılarını açtığında yarışmanın en bilindik komutu “hands on the wood” (eller kütüğe) takımların kulaklarında çınlıyor olacak. Ulusal takımlar Kuzey Amerika’dan Yeni Zelanda’ya birbirleriyle nakavt sistemine göre çarpışacaklar. Hızlı olan takım bir üst tura çıkarken finallere kadar ilerleme şansını yakalacak. Geçen sene Avusturalya Takımı Yeni Zelanda Takımı bir dakikanın altında dünya rekoru derecesi ile ve sadece saliseler ile yenerek şampiyon olmuştu. Kalplerin durduğu final müsabakası bu sene çok daha çekişmeli ve hataya yer olmayacak şekilde gerçekleşecek.

Bu sene Türk Takımı tarihinde 5.nci kez Dünya Şampiyonasına katılıyor.  Bu sporda çok yeni olmasına ragmen adı şimdiden başarılı takımlar arasında sayılıyor. Türk Takımı  Kütahya Simav’da gerçekleştirdiği Türkiye Şampiyonası sonrası Dünya Şampiyonasına katılacak sporcular şu şekilde seçilmişti. Murat Baş(40/Samsun),Murat Demir(29/Kütahya), Alparslan Balaban(24/Bursa),Seral Çevik(38/Bolu),Özgür Atala (24/Samsun), Can Yumuk (34/Adana).

Türk Takımı Şubat  ayından beri toplam 21 haftasonu kamp yaparak yoğun ve sıkı bir çalışmadan geçti. İngiliz Antrenör ve Uluslararası Spor Direktörü  Spike Milton eşliğinde ileri düzey eğitimler ile hazırlanan Türk Takımı 2013 yılında elde ettiği Avrupa 3.lüğü derecesini geçmek ve çok daha iyi dereceler elde ederek milletimizi gurulandırmak için ter dökecek.

Dünyanın en iyisi
Cuma günü takım yarışlarından sonra Cumartesi günü 12 Kasım’da ülkelerin ulusal şampiyonları Dünya’nın en iyisini belirlemek üzere podyuma çıkacaklar. Geçen sene Polonya Poznan’da efsane isim Yeni Zelandalı Jason Wynyard kupalarına bir yenisini daha eklemiş ancak rakipleri ne kadar amansız olduklarını göstermişlerdi. Bu sene  Jason 7.nci kez kupayı kaldırabilmek için Amerikalı, Kanadalı, Alman ve belkide elemelerden başarı ile çıkacak Türk Sporcumuz Murat Baş’ı yenmek için uğraşacak.

Murat Baş 5 senedir bu sporun içerinde. Samsun Havza doğumlu. Arkadaşları ve sevenleri onu efsane isim Jason Wynyard’a olan kesim stili, duruşu ve benzerliği nedeniyle “Jason” diye adlandırıyorlar. 2 çocuk babası Jason  Yeni Zelandalı’dan çok daha inatçı, hırslı. Ama asıl fark damarlarında akan kanda. İnanıyoruz ki Murat Baş a.k.a. Jason bu sene Türk Bayrağı için podyumda fırtına gibi esecek ve yeni doğan bebeğine büyük bir zafer ile dönecek.

STIHL TIMBERSPORTS® Series Dünya Şampiyonası
STIHL TIMBERSPORTS® Series 6 disiplinden oluşur. Üçünde balta kullanılır – Springboard, Standing Block Chop ve Underhand Chop – üçünde motorlu testere kullanılır – Stock Saw, Single Buck ve Hot Saw. Disiplinlerin çoğu geleneksel ormancılık tekniklerinden evrilmiştir ve 150 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Stuttgart’taki program hem bireysel hem takım yarışlarını içerir. Cuma günü yapılacak takım yarışlarında, takıma ait dört sporcu digger takıma karşı nakavt yarışına girer ve finaler kadar yarışmalar devam eder.Disiplinler Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop birbiri ardına tamamlanır. Altın madalya için 20’den fazla takım yarışacaktır. Cumartesi günü yapılacak ferdi yarışmasında Dünay’nın en iyi 12 sporcusu 6 disiplinde yarışırlar. Takım yarışında olduğu gibi ancak en iyi olan bir sonraki yarışa katılabilir. Başarının anahtarı kondisyon seviyeniz, balta ve motorlu testere ile olan mükemmel teknik yeteneğiniz ve mental olarak bu yarışmanın baskısına dayanabilme gücünüz ve konsantrasyon kabiliyetinizdir.

STIHL TIMBERSPORTS WM_Jason Wynyard_Hot Saw_01

7 kez Dünya Şampiyonu, Yeni Zelanda’dan Jason Wynyard, 80 BG’lik Hot Saw ile yarışırken, Stuttgart’ta ünvanını korumaya çalışıyor.

STIHL TIMBERSPORTS WM_Dirk Braun_STIHL Stock Saw

Alman Şampiyon  Dirk Braun, Stock Saw disiplininde Dünya Rekoru sahibi.

STIHL TIMBERSPORTS WM_Teamwettbewerb

Mükemmel tekniğin yanı sıra, takım yarışında etkili diğer faktörler iyi bir takım bağı ve çok iyi bir zamanlamadır.

Picture (Device Independent Bitmap) 1

STIHL TIMBERSPORTS® Series Dünya Şampiyonası  2013 yılında Porsche Arena’da inanılmaz bir kalabalığın içinde gerçekleşmişti.