TIMBERSPORTS® 2016 Dünya Şampiyonası

Timbersports 2016 şampiyonu belli oldu

Yeni Zelandalı Jason Wynyard kütük kırma sporlarında dünyanın bir numaralı sporcusu oldu. 42 yaşındaki sporcu baskın tarzıyla STIHL TIMBERSPORTS® 2016 Dünya Şampiyonasında sekizinci dünya şampiyonluğunu kazandı. Gümüş madalya ABD’den Matthew Cogar’a giderken, Çek Cumhuriyeti’nden Martin Komárek üçüncü sırada yer aldı. 12 Kasım 2016 tarihinde Stuttgart, Porsche Arena’da düzenlenen ve biletleri tükenen organizasyonda, on iki ülkeden on iki sporcu 5.500 kişinin önünde rekabet etti.

14 ülke rekorunun ve yeni bir dünya rekorunun kırıldığı, son derece heyecan verici bir yarışma oldu – ama en sonunda kimse ona karşı koyamadı: Yeni Zelandalı Jason Wynyard, sıradışı bir sporcu ve şimdi sekiz kez dünya şampiyonu. Wynyard’ı iki baltalı disiplinde hata yapmaktan kurtulamayan ve önemli puanlar kaybeden ABD’li Matthew Cogar takip etti. Çek Martin Komárek ise istikrarlı bir performans ile, Cogar’ın yalnızca birkaç puan gerisinde, üçüncü sırada yer aldı ve en iyi Avrupalı sporcu oldu. Sekizinci kez dünya şampiyonu olan Wynyard şu ifadelere yer verdi: “Bu noktaya ulaşmak için çok uzun ve zorlu yollardan geçtim. Bu yüzden çok mutlu hissediyorum. Ama artık gençler de oldukça zorluyor. İnanılmaz bir seviyede yarışan bu sporcularla baş etmek kolay değildi. Balta disiplinlerimden çok memnun değilim, yine de sonunda performansımın karşılığını aldım.”

Babası da dünya çapında bir sporcu olan Wynyard tüm disiplinlerinde üstün performans gösterdi ve yalnız Stocksaw disiplininde orta seviyelerde bir skor elde etti. Bu sayede Auckland civarından yarışmaya katılan bu 1.93 metre boyundaki devasa sporcu diğer on bir sporcuyla arasına mesafe koydu, ikinci sırada yer alan Amerikalı sporcuyla arasında dokuz puanlık fark açarak, 72 puanla tüm kategorilerin tartışmasız şampiyonu olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda Underhand disiplininde de yeni bir ülke rekoru kırdı. Yine kütük kırma sporları geçmişi olan bir aileden gelen, İkinci sırada yer alan otuz yaşındaki West Virginia’lı Cogar elde ettiği sonuçtan memnundu: “Gümüş madalyayı kazandığıma memnunum. Bu sporcularla yarışmak harikaydı. Jason, Martin ve Stirling son derece zorlu rakiplerdi. Bugün ki diskalifiyelere baktığımda sinirlerime hakim olduğuma seviniyorum“. Cogar da üç ABD rekoru kırdı. Tüm becerilerini ortaya koyan Çek Martin Komárek ise yarışmayı üçüncü sırada tamamladı. Üç gümüş ve dört bronz madalyadan sonra kariyerine diğer bir dünya şampiyonası kürsüsü eklendi.

Kanada ve Avustralya fırsatları kullanamadı
Kanadalı ve Avustralyalı sporcular ise yarışmada aynı şansı yakalayamadı. Stirling Hart, British Columbia’dan Kanada şampiyonu sporcu dalgalı bir performans sergiledi. Birinci turdan itibaren istikrarlı biçimde yükselerek ikinci turdaki disiplinlerde birincilik ve ikincilik sıralarına erişti. Dört Kanada rekorunun yanında, Springboard disiplininde 35.67 saniye ile yeni bir dünya rekoru kırdı. Ancak, üçüncü turda Hotsaw disiplininde kontrolünü kaybetmesi diskalifiye olmasıyla sonuçlandı, bu disiplinde sıfır puanla kürsü fırsatını kaçırdı ve dördüncü sıraya yerleşebildi. „Dünya Şampiyonasında bu performansı sergilediğim için hayal kırıklığına uğradım. Hızlı, çok hızlı olmak istedim. Yeni bir dünya rekorunun üzerine daha temkinli davranabilirdim. Bunu yapmadım, büyük risk aldım ve ne yazık ki işe yaramadı. Önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir dönüş yapacağım, söz veriyorum“. Avustralyalı 39 yaşındaki sporcu Brad DeLosa da Kanadalı sporcuyla aynı kaderi paylaştı – son disipline kadar madalya şansını korurken, Howsaw’da diskalifiye olması nedeniyle ümitlerinden vazgeçmek zorunda kaldı. Son olarak Almanya’dan Dirk Braun beşinci sıraya yerleşti.