TIMBERSPORTS® 2016 Takımlar Dünya Şampiyonası

Tüm disiplinlerde lider takım

Okyanus aşırı ülkeden gelen sporcular birinciliği kazandı: Avustralya milli takımı STIHL TIMBERSPORTS® serisi 2016 Takımlar Dünya Şampiyonasının kazananı oldu. Sporcular aynı zamanda yeni bir dünya rekoru kırdı. Stuttgart, Porsche Arena’da biletleri tükenen organizasyonda 22 ülkeden 22 takım ve 100’den fazla sporcu Dünya Şampiyonluğu için yarıştı. İkincilik Kanada’ya giderken, ABD takımı üçüncülüğü elde etti. Dördüncü sırada yer alan Çek Cumhuriyeti ise en iyi Avrupalı takım oldu.

Stuttgart Timbersports’a doydu: Chopperoos takımından dört Avustralyalı sporcu 46.45 saniyede kütükleri paramparça etti. Yalnız yeni bir dünya rekoru kırmakla kalmayıp aynı zamanda takımlarına üçüncü STIHL TIMBERSPORTS® Takımlar Dünya Şampiyonu unvanını da kazandırdı. Takım kaptanı Brad DeLosa takımının zaferini coşkuyla kutladı: „Art arda üçüncü zaferimiz en az öncekiler kadar heyecan verici. Hepimiz çok iyi yarıştık ve yeni dünya rekoruyla zaferimizi taçlandırdık. Stuttgart’taki atmosfer tarif edilemez. Gelecek yıl için hedefimiz belli: dördüncü şampiyonluk”.

Finaldeki rakibi Kanada’nın gücü, durumu lehine çevirmeye yetmedi. Underhand disiplininden Singlebuck disiplinine geçerken erken başlaması nedeniyle 15 saniye ceza aldı. „Tabi ki kürsüde olmak harika bir duygu, ama en yüksek seviyeye ulaşmak daha tatmin edici olabilirdi. Gümüş madalya ile hiçbir zaman tatmin olmazsınız. Yine de inanılmaz bir yarışmaydı”. ABD takımı ise yarı finalde Çek Cumhuriyetine fark atarak üçüncülüğü elde etti. Çek takımı ise Dünya Şampiyonası 2016’nın en iyi Avrupalı takımı oldu. Öncesinde, çeyrek finalde, ABD’liler favori takımlardan biri olan Yeni Zelanda’yı yenilgiye uğrattı. ABD takımından Arden Cogar takımının performansından memnun olmadığını ifade etti: „Buraya altın madalya için geldik. Bronz kötü değil ama sonuçta altın değil. Kanadalıları yenebilecek kadar iyi değildik. Yeni Zelanda’yı yenmek ise teselli oldu. Çekler Avrupalıların her sene daha da geliştiklerini gösterdi, bu nedenle kazanmak artık çok daha zor”. 5.500 seyirciyle biletleri tükenen etkinlikte Avustralyalı takımın zaferinin yanında, izleyiciler aynı zamanda on yeni ülke rekorunun da kırıldığına tanıklık etme fırsatını yakaladı.

Nakavt sistemi
Timbersports’da dünyanın en iyi takımı belirlenirken, dört sporcudan oluşan takımlar on altı nakavt turunda birbirleriyle yarışır. Her takımdaki sporcuların, birbirleri ardına sırasıyla Underhand ve Standing block Kesme disiplinleri, Singlebuck ve Stocksaw disiplinlerinde kendilerini kanıtlaması gerekir. Bireysel şampiyonanın aksine burada puanlar sayılmaz, kim daha hızlıysa o kazanır ve devam eder, kim kaybederse yarıştan çıkar. Bu şampiyonada Avustralyalılar kimseye boyun eğmedi ve birinciliği kaptı. 2016 Dünya Şampiyonasının önce yarı finalinde ve sonra final turunda geçen yılki skorlarını da aşarak iki kez dünya rekoru kırdı.