Timbersports® 2022 Avrupa Şampiyonu Belli Oldu

Zaferin tadını almak için yarışan İsveçli Emil Hansson rakiplerini eleyerek 2022 Avrupa Kupası’nı kazandı.

Timbersports® 2022 Avrupa Şampiyonu ; İsveçli Emil Hansson
Geçen ay Fransa’nın Schirrhein kentinde düzenlenen finalde Emil Hansson zorlu bir yarışın, Belçikalı Koen Martens’i mağlup ederek podyuma birinci olarak çıktı. Hansson ve Martens’e podyumda üçüncü olan Polonyalı Michał Dubicki katıldı.

En iyi 18  atletin yarıştığı Timbersports® 2022 Avrupa Kupası, aynı zamanda prestijli 2023 Dünya Kupası’nda yer alacak sporcuları belirlemek açısından da önemliydi.

Sporcular 4 ana disiplinde;  “stocksaw”, “underhand chop”, “singlebuck” ve “standing block chop”  kıyasıya yarıştılar.

Hansson, İsveçli Ferry Svan’ın 1:18:77’lik bir süre ile onu sıkıştırması ile çeyrek final için yarışmadaki performansını geliştirmek zorunda kaldı. Hansson, Fransız Pierre Puybaret’e karşı yarı finale çıkmak için tüm yarışmanın en hızlı skoru olan 1:11:65’lik inanılmaz bir süreye imza attı.

 

Hansson, Puybaret’in 1:52:51’lik derecesine kıyasla 1:24:13’lük bir derece ile maçı kazandı ve Koen Martens’e karşı finale çıktı. Martens, etkileyici performansa sahip Matyáš Klíma, İsviçre’den Oliver Reinhard ve Polonyalı kıdemli Michał Dubicki’yi yenerek finale giden zorlu bir yolda başarıyla ilerlemişti.

 

 

Ancak İsveçli Hansson, Martens’i geride bırakmaya ve Hansson’a TIMBERSPORTS® kariyerinde bugüne kadarki en büyük bireysel yarışma galibiyetini vermeye yeterli olan bir başka hızlı 1:21:92’lik zaman elde ettiğinden, Final Belçikalı için çok uzak kaldı.
2022 Avrupa Kupası şampiyonu Emil Hansson, “Bugünkü yarışmadan gerçekten çok mutluyum. Özellikle Ferry Svan’a karşı çok zorlu bir yarıştı.

 

Podyumda en yüksek yerde durmak her zaman eğlencelidir ve büyük adamlara karşı rekabet etmek ve onları yenebileceğinizi görmek eğlencelidir. TIMBERSPORTS® benim için çok şey ifade ediyor. Bu yarışma için oldukça fazla eğitim aldım.” dedi.

 

İkinci olan Belçikalı Koen Martens şunları ekledi: “Tüm Avrupa’dan iyi atletlerle yapılan iyi ve  zorlu bir yarıştı.Bu yüzden ikinci sırada olduğum için mutluyum.”

 

Polonyalı 3. finalist Michał Dubicki, 1:16:24 ile yarışın en hızlı ikinci zamanını elde etti. Dubicki, “Bugün zor bir gündü. Hava yardımcı olmadı, çok sıcaktı. “Sporcular her yıl daha da güçleniyor, bu yüzden bu harika. Üçüncü oldum, daha iyi olabilirdi ama bu spor böyle. Herşey olabilir. Yarışma gerçekten harikaydı. Seyirci harikaydı. TIMBERSPORTS® artık hayatımın bir parçası. Çok antrenman yapıyorum ve bu yarışmalar olmadan hayatımın anlamı olmazdı. Gücüm olduğu sürece yarışacağım ve antrenman yapacağım.” dedi.

2023 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan ilk 10 sporcu ve sıralama şu şekilde oluştu:

1) Emil Hansson, İsveç

2) Koen Martens, Belçika

3) Michał Dubicki, Polonya

4) Pierre Puybaret, Fransa

5) Feribot Svan, İsveç

6) Jacek Groenwald, Polonya

7) Armin Kugler, Avusturya

8) Oliver Reinhard, İsviçre

9) Guillaume Maure, Fransa

10) Danny Martin, Almanya

11) Redmer Knol, Hollanda

12) Matyáš Klíma, Çek Cumhuriyeti

13) Marcel Steinkämper, Almanya

14) Martin Kalina, Çek Cumhuriyeti

15) Günther Dallinger, Avusturya

15) Alessandro Ciaponi, İtalya

 

2022 Avrupa Kupası için tam sonuçlar ve nihai puan durumu STIHL TIMBERSPORTS® veritabanında bulunabilir.