TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası Son Viraj

Çekya’nın başkenti Prag, 1 ve 2 Kasım 2019 tarihlerinde STIHL Timbersports Dünya Şampiyona’sına ev sahipliği yapacak. Industrial Palace’da dünya çapında isim yapmış en güçlü atletler ve ülkelerin en iyi takımları bütün bir yıl ne kadar hazırlandıklarını büyük bir canlı kalabalığa ve internet üzerinden milyonlara gösterecekler. Geçen yıl “Kangurular” adeta fırtına gibi esmiş, takım yarışlarında 45,10 saniye ile Dünya Rekoru kırmış, Takım yarışlarında şampiyonluğu Amerika’nın önünde kazanmış üzerine bireysellerde yine Avusturalyalı Laurence O’toole, Amerikalı Matthew Cogar (2.) ve Çek Martin Komarek’i (3.) geride bırakarak şampiyonluğu göğüslemişti. Türk Takımı ise 1:10:49’luk derecesi (1dakika10saniye49salise) ile çeyrek finalde Amerika’ya elenmişti.

Türk Takımı’nda son durum
2019 sezonunu 16 Şubat’ta seçme kampları ile açan Türk Takımı 6 kişilik A takımı kadrosuna 2 takviye daha alarak önümüzdeki yıllar için sporcu havuzunu genişletmeye devam etti. Türk Takımı kadrosunda aslında çok tecrübeli ve yetenekli isimleri barındırıyor. Takım kaptanı Murat Demir (aka Casper) dünyanın en hızlı motorlu testere kullanan ismi. Murat Baş (aka Jason) Türk Takımını ferdilerde de temsil eden, 6 disiplinin tamamını gerçekleştirebilen tek Türk. Alparslan Balaban (aka Minik) Avrupa’nın en iyi singlebuck kullanan 3 sporcusundan biri. Seral Çevik (aka Tilki) standingblock chop disiplininde Avrupa’da en iyi 10 sporcusu içerisinde. Özgür Atala (aka Willy) gençliği ve hırsı ile parlayan yıldızlar arasında. Hüseyin Aldı (aka Kaluza) ise 5 yıl aradan sonra tekrar Türk Takımında yerini aldı. (Sporcuların detaylı bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.)

Screen Shot 2019-10-16 at 15.47.47 Screen Shot 2019-10-16 at 15.47.36 Screen Shot 2019-10-16 at 15.47.56

Ağustos ayında yapılan Türkiye Şampiyonasında 8 sporcu, 4 disiplinde kıyasıya yarışmış, birinciliği Murat Baş kazanırken, ikinciliği Alparslan Balaban, üçüncülüğü Murat Demir kazanmıştı. Bu bültenin yayınlandığı tarihe kadar 11 kamp yapan Türk Takımı Ekim ayında 3 kamp daha yaparak 31 Ekim’de Çek Cumhuriyeti’ne uçacak. STIHL Timbersports Türk Takımı Direktörü Gökhan Güvendik “ 2013’te Avrupa 3.sü olduk, 2017’de Dünya 10.cusu, 2018’de Dünya 9.cusu olduk. Son iki sene elemelerde bir asırdan fazla bu sporu yapan, Dünya Şampiyonlukları bulunan iki dev Amerika ve Yeni Zelanda’ya nakavt turunda elendik. Bu sene tüm şansızlıkları geride bırakmak ve layık olduğumuz yere çıkmak için sıkı hazırlanıyoruz. Göğsümüzdeki “Ay-Yıldız’ı podyuma taşımak tek hedefimiz. Umuyorum bu kadar emeğin ve çalışmanın karşılığını alarak başımı dik ülkemize geri döneriz.” diye konuştu.

Biletler
STIHL TIMBERSPORTS® Uluslararası sezon sonu için biletler satışta. Her iki müsabaka günü de son baltanın vuruşuna kadar heyecan garantili. Daha fazla bilgi ve bilet satın almak için lütfen ziyaret edin: https://www.ticketmaster.cz/artist/stihl-timbersportsr-world-championship-2019-vstupenky/1014820

Stihl TIMBERSPORTS® Hakkında
Stihl TIMBERSPORTS® uluslararası bir ekstrem spor yarışması serisidir. Kökleri Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya ve Yeni Zelanda’ya kadar uzanır. Günümüzde dünyanın en iyi atletleri, üç balta disiplini ve üç testere disiplini içeren ulusal ve uluslararası etkinliklerde yarışmaktadır. Springboard, Underhand Chop ve Standing Block Chop klasik balta disiplinleridir; Single Buck (tek kollu uzun el testeresi), Stock Saw ( motorlu testere) ve Hot Saw (modifiye motorlu testere) ise testere disiplinleridir. Sporcular ve takımlar birbirleriyle ve zamanla yarışırlar. Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Screen Shot 2019-10-16 at 15.47.13