TIMBERSPORTS: En Sık Sorulan 12 Soru

1. STIHL TIMBERSPOTS SERIES’i anlatır mısınız? Nedir?

Kısaca vücudun koordinasyonu, hız, güç ve tekniği birleşerek en hızlı kütük kesme yarışmasıdır.
STIHL TIMBERSPOTS SERIES; 1985 Yılında dünyaca ünlü motorlu testere ve güç ürünleri üreticisi STIHL önderliğinde, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde eski zamanlarda oduncular tarafından kendi aralarında “güç gösterisi” halinde yapılan yerel yarışmalardan ilham alınarak, ABD’de profesyonel bir spor organizasyonu olarak yapılmaya başlamıştır. Zamanla tüm Dünya’ya yayılmış ve ESPN, Eurosport gibi küresel TV yayın ağına sahip kanallarda 30 milyondan fazla seyirciye ulaşan izlenme oranlarına sahiptir.

2. Bu spor nasıl yapılır?

STIHL TIMBERSPORTS Series 6 disiplinden oluşmaktadır. Bu disiplinlerde bireysel ve takım olarak yarışılır. Özel yarışma baltaları, büyük boy cross-cut testere ve STIHL MS 661 motorlu testereyle yapılan bu sporda önemli olan kütük bloğunu en kısa sürede kesebilmektir. Takım halinde ki yarışmada 4 disiplinde her bir disiplin için bir sporcu yarışır ve yarışan sporcunun kendi disiplinini bitirmesi beklenir. Bitirdiği anda takım arkadaşı kendi disiplinine başlar ve 4 disiplin ardı ardına tamamlanana dek devam eder. Sonuçta takımın bu 4 disiplini bitirme toplam süresi puanını belirler.Bireysel yarışmada ise tek bir sporcu 6 disiplinide yapar ve en kısa sürede tamamlayan sporcu en yüksek puanı alır.

3. Bu spora kimler dahil olabilir? Yani kaç kilo olmak gerekiyor? Belli kriterleri var mı? Yaş boy kilo gibi…

Bu spora 18 yaşından gün almış olan ve daha küçük yaştakiler için velilerinden yasal izin beyan edebilen herkes katılabilir. Herhangi bir boy, kilo ve yaş kısıtlaması yoktur. Ayrıca bu spora katılacak olanların bu sporu yapmalarına herhangi bir sakıncası olmadığına dair doktor raporunu beyan etmeleri gerekmektedir.

4. Ülkemizde bu sporu yapabilecek mekanlar var mı?

Bu sporun en güzel yanlarından biri de güvenlik önlemlerinin alındığı her yerde yapılabilmesidir. Herhangi bir özel alana ihtiyaç duyulmamaktadır. Önemli olan kişilerin bu sporu yapabilecekleri ekipmanlara sahip olmaları ve güvenlik önlemlerini almalarıdır. Dolayısıyla ülkemizde bu sporun yapılabileceği mekan fazlasıyla mevcuttur.

5. Spor kaç bölümden oluşuyor?

Bu spor 6 disiplinden (bölüm) oluşmaktadır.

Icon_Standing_Chop_Block_138x132STANDING BLOCK CHOP
Emniyetli ve sıkı bir şekilde dik olarak yerleştirilen 30 cm çapındaki kütük blok her iki tarafından mümkün olduğunca kısa sürede balta ile kesilmelidir. Baltayı doğru yere vurmak ve güçlü vuruşlar yapmak bu disiplinde başarı elde etmek için önemli faktörlerdir. Bu dalda en iyi sporcuların derecesi 20 saniyenin altındadır.

STOCK SAW
Bu disiplininde tüm yarışmacılar STIHL MS 661 model kuvvetli bir motorlu testere kullanırlar. Testere 15sn kadar ısındıktan sonra “Başla” sinyalinin verilmesi ile testere yerden alınır ve çapı 46 cm olan kütük bloktan 10cm kalınlıktn az olacak şekilde takım yarışlarında bir disk, bireysel yarışlarda iki disk Icon_Stock_Saw_138x132kesilir. Bu disklerden biri testerenin yukarıdan aşağıya diğeri aşağıdan yukarıya hareketi ile kesilmelidir.

UNDERHAND CHOP
Bu disiplin, devrilmiş ve yatay sekilde duran bir kütüğü kesme canlandırmasıdır. Sporcuların yatay konumlandırılmış bir blok üzerinde durmak suretiyle ve kendi baltalarını kullanarak 32 cm kalınlığındaki kütük bloğunu ortadan ikiye ayırmaları gerekir. Kütük gövdesi her iki tarafından da kesilmelidir. Tek Icon_Underhand_Chop_138x132taraftan kesim yarışmacının yarışma dışı kalmasına sebep olur. Bu disiplinde Avrupa’daki en iyi derece 20 saniyenin altındadır.

SINGLE BUCK
46 cm çapında yatay konumda duran kütükten bir disk kesilmelidir. Bu işlem sırasında yaklaşık iki metre uzunluğunda crosscut testere kullanılır. Bu kesim sırasında sporcunun ritmi ve dinamizmi değerlendirilir. Testerenin ahşap üzerinde rahat hareket edebilmesi için testere sprey ile yağlanır. Buna ek olarak, bir Icon_Single_Buck_138x132yardımcının disk ve gövde arasına saplama yerleştirmesine de izin verilir.

SPRING BOARD
Amaç yerden 2,87 metre yüksekte bulunan kütüğü her iki tarafına balta ile vurarak kesmektir.
Bu yüksekliğe erişebilmek için 2 adet özel kay kay tahtası basamak olarak kullanılır. Kütükte çentikler açılarak bu kay kay tahtaları sağlam bir şekilde gövdeye yerleştirilir. Sporcu bunlara tırmanarak yerden 2.87m yükseklikte duran 27cm çapındaki kütük bloğunu keser. Springboard hassas ve güçlü bir teknik gereksiniminin yanında sporcuların denge ve Icon_Springboard_138x132becerilerinin de önem taşıması nedeniyle “üst seviye disiplin” olarak da anılır.

HOT SAW
Bu disiplinde özel olarak modifiye edilmiş son derece güçlü bir motorlu testereler kullanılır. Amaç, 46cm çapında yatay olarak konumlandırılmış kütük boğundan belli kalınlıkta 3 adet diski mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kesmektir. Bu disiplinindeki en büyük zorluk 62 BG gücündeki motorlu testereye Icon_Hot_Saw_138x132yarışma süresince aynı konsantrasyonla hakim olabilmektir. 27kg ağırlığında ve zincir hızı 240km/saat olan bu testereler için sporcuların ciddi miktarda efor kullanmaları gerekmektedir.

6. Ne gibi faydaları var?

Bu spor vücudun koordineli çalışmasını geliştirmektedir. Baltayı baktığınız yere vurmak, vücudunuzun açısını doğru konumlandırmak gibi el, ayak, göz ve beyinin mükemmel koordinasyonuna ihtiyaç vardır. Ayrıca kütük kesimi gerçekleştirilirken nerdeyse vücudunun tüm kasları çalışmaktadır.

7. Kaç kası birden çalıştırıyor?

TIMBERSPORTS SERIES omuz, sırt, kanat, kol ve bacak kasları başta olmak üzere neredeyse vücudun tüm kaslarının çalıştırmaktadır. Herbir disiplin farklı kasların çalışmasını sağlamaktadır.

8. Bu sporun amacı nedir?

Bu sporun amacı dünyanın en eski mesleklerinden biri olan ormancılığı eğlence ve heyecan unsurlarını kullanarak dikkat çekici bir mücadeleye dönüştürmektir. Bunun yanında yarışmaların nihai amacı kütük bloğunu en kısa zamanda kesebilmektir.

9. Sporu yapmanın zararları neler?

Bu sporun hiçbir zararı yoktur. Ancak bilinmelidir ki bu sporda kullanılan aletler eğer eğitimi alınmadan ve dikkatsizce kullanılırsa tehlike arzetmektedir. Organizasyonun dünya çapında geçerli standartları, kuralları ve güvenlik şartları vardır. Bunlara uyulduğunda herhangi bir zararı ya da tehlikesi yoktur. Sporcular eğitimlerini tamamlayana kadar profesyonel eğitmenlerin nezaretinde çalışmaları gerekir.

10. İleride ülkemizde federasyonu falan kurulacak mı?

Federasyon ile ilgili 2012 yılında ciddi çalışmalar yapılmıştır. Maalesef federasyon kuralları ile STS genel kuralları birbirleriyle örtüşmemektedir. Diğer ülkelerde de olduğu gibi bu nedenlerden dolayı herhangi bir federasyon kurulması düşünülmemektedir.

11. Bu yarışmaya ülkemizden katılacak ekibe SADAL sponsor. yurtdışında da bu böyle mi? Yani illa bu tarz markalar mı sponsor oluyor?

SADAL A.Ş. daha önce I.O.C. Dünya Offshore Şampiyonasında STIHL 88 takımına sponsor olmuştu. SADAL A.Ş. STS için sadece takıma değil bunun yanında Türkiye Şampiyonasına da ana sponsor durumunda. Diğer ülkelerde bu sporun sponsorluğunu birçok kuvvetli ve bilinirliği çok yüksek markalar üstleniyorlar. Subaru, Ram, Volks Wagen, Liebherr, Jacques Lemans, Carhartt gibi.
Böylesine büyük organizasyon bizim ülkemizde de diğer markaların sponsorluğuna açıktır. Buradan tüm ilgilenenlerede görüşmelere açık olduğumuzu duyuralım ve Dünya Şampiyonasına canlı yayın için bir sponsor taşıma hakkımız olduğunuda ekleyelim.

12. Seçmeleri neye göre yapıyorsunuz?

Katılımcılar internet yoluyla başvuruda bulunuyorlar. Katılımcıların yaş, kilo, boy, meslek ve spor yaşantılarına bakılarak ön eleme yapılıyor. Daha sonra eğitim ve seçme kampları başlıyor. Eğitim ve Seçme kamplarında; Eğitimleri Avrupa ve İngiltere Şampiyonu profesyonel sporcu ve eğitmen Andrew MILTON (Spike) ve Profesyonel Eğitmen Bart JANSEN yapıyor. İki eğitmen ve STS Proje Yöneticisi Gökhan GÜVENDİK daha sonrasında adayların balta ve testere kullanırken anlatılan tekniklerin uygulamasını, dayanıklılık, güç ve potansiyel gibi kriterleri göz önünde bulundurarak seçmeleri gerçekleştiriyorlar.

Eğer siz de bu sporda başarılı olabileceğinizi ve Türkiye’yi uluslarası arenalarda temsil edebileceğinizi düşünüyorsanız bu formu doldurarak seçmelere katılma talebinde bulunabilirsiniz.