TIMBERSPORTS® Norveç Dünya Şampiyonası 2017

Efsane Jason Wynyard bir kez daha Dünya Şampiyonu
STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası bitti: Yeni Zelanda’lı Jason Wynyard hem eski, hem yeni dünya şampiyonu ! Nefes kesen yarışmada, unvanını başarıyla savundu ve dokuzuncu kez dünya şampiyonu oldu. Jason, Lillehammer’daki Håkons Salonu’nda 3.000’den fazla heyecanlı kalabalığın önünde şampiyonluğunu ilan etti. Müthiş finalde Avustralyalı Brad De Losa 2.nci, Kanadalı Mitch Hewitt podyumda 3üncü olarak yerlerini aldı. 2018’de Liverpool, STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasını ağırlayacak…

2012’de olduğu gibi Lillehammer yine STIHL TIMBERSPORTS® Serisinin dünya şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Dünyanın en iyi kütük kesen sporcuları, birinci sınıf bir yarışmada Håkons Salonu’nda 3.000 seyirci karşısında mücadele ettiler. Heyecanlı yarışmanın sonunda Jason Wynyard dokuzuncu dünya şampiyonluğunu elde etti. Avustralya’dan Brad De Losa ve Kanada’nın Mitch Hewitt ikinci ve üçüncü sıraya yer aldı. Yarışmanın en başından sonuna kadar, tüm katılımcılar birinci sınıf ve güçlü performanslar sergilediler. Jason Wynyard Singlebuck’da 10.33 saniyelik derecesi ile şov yaparak liderliği ele geçirdi ve yarışma sonuna kadar korudu. Wynyard: “Bugünkü yarışmamdan aslında çok memnun değilim, ancak şampiyon olmak benim için önemliydi. Sonunda bütün yarışma Hot Saw disiplininde son buluyor ve burada da çok küçük detaylar zamanlamaları değiştiriyor” dedi.

Avustralya’lı Brad De Losa ikinci oldu
Güçlü bir rekabetin ardından Avustralya’lı Brad De Losa, yeni ve eski dünya şampiyonunu kutladı. Wynyard’ın sürekli 1 adım gerisinde takibini sürdüren De Losa en başından beri unvan için ne kadar hevesli olduğunu Stock Saw ve Single Buck disiplinlerinde ki becerileri ile gösterdi. Büyük finale başlamadan önce, özel olarak tasarlanmış sahnede Hot Saw’da Brad De Losa ve Jason Wynyard mücadelesi öncesi arada ki puan farkı sadece sadece üç puandı. Fakat Avustralyalı teknik bir hata yaptı ve bu da ona pahalıya mal oldu. De Losa, hayal kırıklığını şöyle anlattı: “Tabii ki kazanmak isterdim, ancak çok fazla hata yaptım. Hot Saw’da son kesimde sorunlar yaşadım, bu da bana çok değerli birkaç saniye kaybettirdi. Single Buck’daki performansım bugün iyiydi, ama burada Jason hesaba katılması gereken çok büyük bir güç. Sonunda Hot Saw’da hata yapmasını bekledim fakat o bu hatayı yapmadı ve bu yüzden bugün kazanmayı hak etti”.

Mitch Hewitt, güçlü performansın ardından podyumda kendine yer buldu
Kanada’lı sporcu Mitch Hewitt en iyi performansını gösterdi: Stock Saw, Standing Block ve Springboard disiplinlerinde puanları topladı. Springboard’da dünya rekorunu saniyeler ile kaçırdı. Hewitt’in iki metre uzunluğundaki testere ile Single Buck’da birkaç eksikliği vardı. Sonunda Brad De Losa’nın arkasında sadece bir puan fark ile üçüncü sırada yer aldı. Hewitt yarışma sonrası: “Hot Saw kesimim iyi değildi. Testerede elektrik problemleri vardı gibi hissettim. Bu nedenle disiplini tamamlamış olmaktan dolayı mutluyum. Sonuçta, benim için iyi bir mücadele oldu “dedi.

2018 Dünya Şampiyonası Liverpool’da
STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası ilk defa Liverpool, İngiltere’de. 19-20 Ekim 2018 tarihlerinde dünyanın en büyük kütük kesme sporcuları Liverpool’da mücadele edecek.

Sonuçlar:
1. Jason Wynyard (Yeni Zelanda)
2. Brad De Losa (Avustralya)
3. Mitch Hewitt (Kanada)
4. Matt Cogar (Amerika)
5. Martin Komarek (Çekya)
6. Pierre Puybaret (Fransa)
7. Arkadiusz Drozdek (Polonya)
8. Robert Ebner (Almanya)
9. Elgan Pugh (İngiltere)
10. Armin Kugler (Avusturya)
11. Vebjörn Sonsteby (Norveç)
12. Paolo Vicenzi (Italya)

STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası
STIHL TIMBERSPORTS® 6 disiplinden oluşur. Üçünde balta kullanılır – Springboard, Standing Block Chop ve Underhand Chop – üçünde testere kullanılır – Stock Saw, Single Buck ve Hot Saw. Disiplinlerin çoğu geleneksel ormancılık tekniklerinden evrilmiştir ve 150 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Dünya Şampiyonası hem bireysel hem takım yarışlarını içerir. Cuma günü yapılacak takım yarışlarında, takıma ait dört sporcu diğer takıma karşı nakavt yarışına girer ve finalere kadar yarışmalar devam eder. Disiplinler Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop birbiri ardına tamamlanır. Altın madalya için 20’den fazla takım yarışır. Cumartesi günü yapılacak ferdi yarışmasında Dünya’nın en iyi 12 sporcusu 6 disiplinde yarışırlar. Takım yarışında olduğu gibi ancak en iyi olan bir sonraki yarışa katılabilir. Başarının anahtarı kondisyon seviyeniz, balta ve motorlu testere ile olan mükemmel teknik yeteneğiniz ve mental olarak bu yarışmanın baskısına dayanabilme gücünüz ve konsantrasyon kabiliyetinizdir.

Spectators Brad De Losa (AUS) Mitch Hewitt (CAN) Martin Komarek (CZE) Jason Wynyard (NZL) Jason Wynyard (NZL) Brad De Losa (AUS)