TIMBERSPORTS®Dünya Şampiyonası Polonya’da

Poznan, klasmanında en üstün sporcuları ağırlayacak.

Poznan on birinci STIHL TIMBERSPORTS® 2015 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi oduncularını “lumberjack” 13 ve 14 Kasım 2015 tarihleri arasında batı Polonya şehrindeki Kongre Merkezinde buluşacaklar. 20’nin üzerinde ulustan 100’den fazla sporcu takım müsabakaları ve bireysel müsabakalarda 2015 Dünya Şampiyonunu belirlemek için sıraya girecek. Poznan Belediye Başkanı Jacek Jaśkowiak, şehrin ilk defa kütük kesme sporlarının bu seçkin bölümünde yer almasından çok memnun. “Poznan şehrinin yaklaşan Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olmasından çok mutluyum. Bu, kütük kesme sporunun en önemli yarışmasıdır. Bu şampiyonanın Polonya’da bu spor türünün yayılmasına yardım edecek büyük ve heyecan verici bir olay olacağından eminim”.

Önceki Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yapan Innsbruck (2014), Stutgart (2013) ve Lillehammer (2012) gibi Poznan da Mayıs 2015’te Avrupa Kürek Şampiyonasıyla ispatlandığı üzere spora ilgili bir şehir. Poznan altı ay sonra Avustralya, ABD ve Kanada’nın yanı sıra tüm Avrupa’dan gelecek seçkin kütük kesme sporcularını ağırlayacak. Şampiyona Türkiye’de hem ferdi, hemde takım yarışlarında yer alıyor. Yarışmanın ilk günü olan 13 Kasımda şehrin Kongre Merkezinde takım yarışmasında 20’nin üzerinde ülkeden gelen ulusal takımlar birbirleriyle mücadele edecek. Dünya Şampiyonasının ikinci günü olan 14 Kasımda, en iyi uluslararası sporcuların yirmisi bireysel sıralamada unvan ve madalya için mücadele edecek. Yarışmalar her gün ortalama üç saat sürecek ve eğlenceli bir etkinlik programı yarışmalara eşlik edecek.

Geçtiğimiz yıl Avusturya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında ferdi yarışlarda Yeni Zelandalı Jason Wynyard,Çek ve Avusturalyalı sporcuların önünde birinciliği göğüsleyen isim oldu. Takım yarışlarında ise Kanada ve Amerika’yı geçen Avusturalya şampiyon olmuştu.
Dünya Şampiyonasında Türk ulusal takımı geçen sene saniyeler ile çeyrek finali kaçırmıştı. Bu sene ulusal şampiyon ve kaptan Murat Baş ile beraber Avrupa Şampiyonluğunu umut ediyor. Takım 2013 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonasında Avrupa üçüncüsü olmuştu. 2015 Dünya Şampiyonasının Polonya’dan ve coğrafi yakınlıkları göz önüne alındığında özellikle Çek Cumhuriyeti, Almanya ve İskandinavya başta olmak üzere tüm Dünyadan ve Avrupalı Türklerden hayranları çekmesi bekleniyor.

Taraftarlara heyecan veren muhteşem disipler
STIHL TIMBERSPORTS® Series, uzun bir geçmişe sahip kütük kesme sporunda uluslararası bir seridir. İlk yarışmaların tarihi 1870’e kadar gitmektedir. İlk Odun kesme Dünya Şampiyonası 1891 yılında Tazmanya’da düzenlenmiştir. Bu zamandan beri kütük kesme sporu dünya çapında yaygınlaşmıştır. Bugün bile neredeyse tüm dallar -üçü baltayla üçü testereyle- geleneksel ormancılık faaliyetlerini çağrıştırmaktadır. Tüm dallar sporcu ve sporcunun taşıdığı ekipman ile kütük arasındadır. Dünya Şampiyonasının bireysel yarışmasında ve Dünya çapında gerçekleştirilen birçok ulusal şampiyonada sporcular altı disiplini tamamlamak zorundadır -Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop ve Hot Saw. Springboard ve Hot Saw disiplinleri Dünya Şampiyonası Takım Yarışmasına dahil edilmemiştir. Seçkin lumberjack’lerin Dünya Şampiyonası mücadelesi Eurosport ve dünya çapında yayın yapan diğer televizyon kanallarındaki milyonlarca hayranın yanısıra 10,000 kadar canlı izleyen seyircinin ilgisini çekmektedir.

Fotoğrafla ve videolarla birlikte daha fazla bilgi için www.stihl-timbersports.de adresini veya http://media.stihl-timbersports.com adresindeki medya havuzunu ziyaret ediniz.

STIHL® TIMBERSPORTS®, ANDREAS STIHL AG & Co. KG.’nin tescilli markasıdır.
Bu konuda daha fazla bilgi için www.stihl-timbersports.de/marke.aspx adresini ziyaret ediniz.

On birinci STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası 13 ve 14 Kasım 2015 tarihleri arasında Polonya, Poznan şehrinde gerçekleştirilecektir. Polonya’nın tarihi merkezinde yer alan Kongre Merkezinin, Innsbruck’da düzenlenen 2014 Dünya Şampiyonasındaki gibi 20’nin üzerinde ülkeden 100’den fazla sporcuya ve yaklaşık 7,000 seyirciye ev sahipliği yapması bekleniyor.

Yeni Zelandalı Jason Wynyard, çılgınca tezahürat yapan 3,500’ün üzerinde seyircinin önünde Avusturya, Innsbruck’da düzenlenen 2014 Dünya Şampiyonasındaki bireysel müsabakada Dünya Şampiyonu olmuştu. Yeni Zelandalı “Kiwi” 260km/s zincir hızlı, 80 beygir gücündeki motorlu testeresiyle How Saw disiplini sonunda zafer kazandı.

Kasımdaki Dünya Şampiyonasında Polonya ulusal takımı kendi ülkelerinde dünya sıralamasında ilk sekize girmeyi umut ediyor. Takım 2008 yılında Avrupa Şampiyonasında ikinci olmuştu.

STIHL TIMBERSPORTS® 2015 Dünya Şampiyonası 13 ve 14 Kasım arasında Poznan’da 3A Salonunda gerçekleştirilecektir. Kökenleri 19. yüzyıl Avusturalya’sına dayanan bu spor, uluslararası sezon finali için Doğu Avrupa’yı ziyaret etmektedir.