Tırpan seçiminiz için öneriler

Sonbahar yaklaşmak üzere, çim alanınızın kenarları biraz dağınık görünmeye başladı ve onları toplamak için bir makineye ihtiyacınız var. Fakat çimlerinizi düzeltmek için ne tür bir makineye ihtiyacınız olduğuna karar vermek biraz zor olabilir. Mevcut pek çok farklı ürünle, sizin için en iyi makinenin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için buradayız.

Motorlu Tırpan Nedir?

Hafif sınıf motorlu tırpanlar, (kenar kesiciler, çim biçme tırpanları olarak da bilinirler) ağırlıklı olarak bahçe veya arazi çevresinde hafif işler için tasarlanmıştır. Çoğuna standart olarak misina takılır (misinanın kalınlığı modele bağlı olacaktır), ancak biraz daha zorlu çim alanlara yardımcı olabilmek için metal bıçaklar da mevcuttur. Çok daha güçlü motorlu tırpan kuzenlerine göre daha kompakt ve hafif olan çim biçme tırpanları çiminizi en güzel şekilde korumak için en büyük yardımcıdır.

Ne Biçiyorsunuz?

Kendinize sormanız gereken ilk sorulardan biri, tırpanla ne tür bir iş yapmanız gerektiğiyle ilgilidir. Bahçenizin sert yabani otlar ve dikenlerle mücadele dahil ciddi bir bakıma ihtiyacı olabilir. Bu durumda, çim biçme makinesinin menzilinden uzaklaşır ve sizi çalı tırpanları serimize yönlendiririz. Bununla birlikte, eğer iş genel ot ve çim bakımı ise, o zaman çim biçme makinelerimiz bu görevi fazlasıyla yerine getirebilir!

Bir sonraki adımınız akülü veya benzinli tırpanları tercih etmektir. Her birinin avantajları aşağıda açıklanmıştır;

Akülü Tırpanlar

Son yıllarda kablosuz teknoloji geliştikçe, akülü bahçe aletlerinin popülaritesi de önemli ölçüde artmıştır. Akülü aletlerin ne kadar kullanışlı olduğu düşünüldüğünde, bu gerçekten şaşırtıcı değil – emisyonsuz, aynı zamanda sessiz ve kullanımı kolaydır. STIHL akülü tırpan serimiz, güç ve rahatlık arasında mükemmel bir denge sunar. İşinizi yapmanıza yardımcı olacak birçok ek özellik de beraberinde gelir. Ayarlanabilir başlık ve şaft, çim biçme makinesini saniyeler içinde özel bir çim kenar düzeltme makinesine dönüştürmenize olanak tanır. Böylece çim alanların kenarlarını mükemmelleştirmek için el aletleri kullanarak ellerinize ve dizlerinize daha fazla yüklenmenize gerek kalmaz. Akülü ürünler, Lityum-İyon teknolojisi ile güçlendirilmiştir. (tüm STIHL Akülü Tırpanlar gibi) Bir benzinli motordan alacağınız gürültü ve egzoz dumanı olmadan ve kullanırken bahçenin etrafına bir kablo çekmek zorunda kalmadan tüm gücü tam olarak ihtiyaç duyduğunuz anda alacağınız anlamına gelir.

Bakım yapmanız gereken geniş bir çim alanınız varsa, FSA 56 akülü tırpan, hafif, dengeli ve kullanımı basit olmanın ekstra rahatlığı ile ihtiyacınız olan tüm gücü sunar. FSA 56, hem 1,6 mm (standart) hem de 2,0 mm çaplı misina ile çalıştırabilir. Bu da size biraz daha uzun, daha kalın çimlerin üstesinden gelmek için iyi bir seçenek sunar.

Mülk çevresinde daha kalın, daha uzun çimlerin üstesinden gelmek için bir tırpana ihtiyacınız varsa, FSA 65 ve FSA 85 kesinlikle dikkate alınmaya değerdir. PRO Cordless sisteminin bir parçası olan bu iki çim biçme makinesine güç sağlamak için kullanılan AP aküler, diğer PRO serisindeki makinelerle kolayca değiştirilebilir.

 

Benzinli Tırpanlar

Benzinli çim biçme tırpanları, çimlerin olabileceği geniş bahçeler ve alanlar için idealdir. Sağlam, ancak hafif bir benzinli tırpan istiyorsanız, FS 38 veya FS 45 harika bir seçenektir. Biraz daha fazla güç istiyorsanız FS 55’e geçebilirsiniz.

Benzinli tırpanınıza yakıt sağlamak söz konusu olduğunda, her zaman STIHL 2- zamanlı motor yağlarını kullanmanızı öneririz. STIHL makinelerin performansı ve kullanım ömrü kısmen kullanılan motor yağının kalitesiyle belirlenmektedir. Sadece iyi bir motor yağı sürtünmeyi ve dolayısıyla aşınmayı güvenilir biçimde azaltabilir. STIHL mineral bazlı yüksek performanslı motor yağımız ılıman ve sıcak iklim bölgelerindeki çoğu havayla soğutulan yüksek performanslı iki zamanlı motorlar için uygundur.

Tırpan kullanırken hangi Kişisel Koruyucu Ekipmanı giymelisiniz?

Herhangi bir motorlu aleti kullanırken, kendi güvenliğiniz için her zaman önerilen Kişisel Koruyucu Ekipmanı giymelisiniz. Tırpan kullanırken gözlerinizi ve yüzünüzü her türlü pisliğe karşı korumak için güvenlik gözlükleri ve şeffaf bir yüz siperi (EN 166 sertifikalı), bacaklarınızı ve kollarınızı örten rahat giysiler, uygun iş eldivenleri ve güvenlik botları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yaban hayatı kontrol etmeyi unutmayın!

Bahçede herhangi bir elektrikli alet kullanmadan önce vahşi yaşamı kontrol etmek her zaman önemlidir. Kirpiler genellikle uzun çimen veya yabani otlarda yatmaktadır, bu nedenle bir çim biçme makinesi kullanırken, işe başlamadan önce daima çalıları kontrol edin.

Makinenizin saklanması

STIHL makinenizi ahıra veya garaja geri koymadan önce, kafa ve şaft çevresinde biriken otlardan kurtulmak için her zaman temizleyin. Başlamadan önce daima makinenin kapalı olduğundan ve kablosuz aletler kullanırken pilin çıkarıldığından emin olun. Bir fırça ve biraz gres yağı en iyi seçenektir ve bunu kullandıktan sonra ne kadar erken yaparsanız, temizlenmesi o kadar kolay olacaktır. Makineye zarar verebileceğinden, yüksek basınçlı yıkama makinesi kullanmanızı önermiyoruz.

Makineniz temiz olduğunda, askı halkası ile duvara asın. Duvarda asılı olarak saklanması, onu rutubetten uzak tutar ve daha düzenli bir kulübe veya garajınız olmasını sağlar.

Akülü ürünler için, akünüzü makineden çıkartıp, oda sıcaklığının 10 °C ile 20 °C arasında olduğu ayrı bir yerde saklamanızı öneririz. Bu şekilde, ihtiyaç duyduğunuzda her zaman hazır olurlar.

Benzin motorlu tırpanınızı 4-6 haftadan daha uzun süre saklayacaksanız, aletin yakıt deposunda hiç yakıt kalmamasını ve benzin bitene kadar çalıştırmanızı öneririz. Bu, yakıt tükenmeye başladığında yakıt besleme sistemi çevresinde tortu ve birikme olmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır

Gördüğünüz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı tırpan modeli var, ancak daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa, en yakın SADAL Yetkili Bayisine gidip seçenekleri daha yakından inceleyebilirsiniz.