Toprak türlerinizi bilin ve daha iyi bir bahçıvan olun

Bu bahar, daha henüz yaz tam anlamıyla gelmeden bahçenize çiçek, meyve ve sebze dikmeyi planlıyorsanız, toprak türleri hakkında temel bilgileri bilmek, bahçe hırslarınızı gerçeğe dönüştürmenin anahtarıdır. Ayaklarınızın altında yatan şeylerle başa çıkmak için temel kılavuzumuzu takip edin…

Hepimiz anın mahremiyetinde muhteşem bir bitki aldık, sadece bahçede ekildikten aylar sonra solup öldüğünü görmek için değildir, öyle değil mi?  Bitkiler öldüğünde, bahçıvanların aklında çok soru olur: Aşırı mı sulandı? Beslenmiş miydi? Belki de bir hastalık yakaladı? Birçok durumda, nedeni yer altında bulunabilir.

“Cevap toprakta yatmaktadır” ifadesi bahçecilikte ki en eski klişe olabilir, ancak bugün hala geçerli. Tecrübeli bahçıvanlar yazar Beth Chatto’nun “Doğru bitki, doğru yer” ifadesine de aşina olabilirler. Kısa ve basit bir tavsiye – bahçenizdeki koşullar doğruysa – ve bu toprakla başlar – o zaman bir bitki bahçenizi sonsuza kadar evi olarak görür.

Bahar bahçe sezonu devam ederken, toprağınızı test etmek ve büyütüp neyi yetiştiremeyeceğinizi öğrenmek için harika bir zaman, ekim zamanı, Mayıs sonundaki son donlardan sonradır. (Haziran başı)

Toprağınızı öğrenmeniz ayrıca kuraklık ve su basmasıyla başa çıkmanıza yardımcı olur ve daha iyi çiçek, meyve ve sebze yetiştirmek için toprak kalitenizi nasıl arttırabileceğinizi belirler.

Toprak pH’ınızı test edin

Bir numaralı öncelik, toprağın pH’sını bilmek – toprağın alkalin, nötr veya asidik olup olmadığını bilmek. pH test kitleri çevrimiçi olarak veya bahçe merkezlerinde çok pahalı olmayan bir fiyata satın alınabilir. Bahçenizden bir toprak örneği alın, verilen sıvıları talimatlara göre ekleyin ve pH’ı belirlemek için nihai sonucun rengini verilen tabloyla karşılaştırın. Test 4 ila 6.6 arasında bir pH değerini doğrularsa toprağınız asidiktir, oysa pH 7 nötr toprağı gösterir. PH 7,6 ila 10 değeri, toprağınızın alkalin olduğunu bilmenizi sağlar.

 

Bir laboratuvarda çalışıyorsanız bu iyi ve güzel ama ev bahçıvanları için ne anlama geliyor derseniz;  kuvvetli asidik toprak, manolyalar, orman gülleri, yaban mersini, açelya ve kamelyalar için mükemmeldir; orta derecede asidik toprak ise güller, domatesler, çilekler ve elma ve armut gibi popüler meyveler için.

Test sonucu toprağınızın alkalin olduğunu gösteriyorsa, duvar çiçekleri, leylak, hanımeli, lavanta ve delphinium gibi bu durumu sevecek bir dizi popüler bahçe bitkisinin yanı sıra popüler sebzeler de vardır. Brüksel lahanası ve lahana. Alkali toprak, mutfak bahçıvanları için brassicas hastalığı olan clubroot oluşumunu azaltabilir.

Tabii ki, bu sadece yetiştirilebilecek çok çeşitli bitkilerin kısa bir listesidir. Ancak toprak pH’ınızın bilgisi ile iyi bir  bahçe merkezine gitmek, arsa için mükemmel bitkileri seçmenize yardımcı olur. Toprağınız nötr ise ne olur? Çoğu çiçek, sebze ve ağaç bahçenizi sever, ancak asit seven bitkiler yetiştirmek istiyorsanız toprağın pH’ını düşürmeniz gerekecek – kükürt uygulamak, toprakları asitleştirmenin en yaygın yollarından biridir. Eski çam iğneleri  yardımcı olabilir.

Vıcık vıcık ve yapışkan bir toprağınız varsa  bu yüksek muhtemeldir ki bir kil toprağıdır. Birçok bahçıvan kilden korkar, çünkü kışın hızla sulanabilir, ilkbaharda ısınması daha uzun sürer ve yaz aylarında kaya gibi sert pişirilebilir. Artısı ise kil toprakları genellikle verimlidir ve mineraller açısından zengin olabilir.

Kumlu toprak kile zıttır. Serbest akar, su basması olası değildir ve ilkbaharda hızla ısınır. Eksi tarafı ise besinler kumlu topraktan kolayca yıkanır, bu nedenle bitkileri beslemek için düzenli olarak beslenmeyle birlikte çok sayıda çürümüş organik madde eklenmesi gerekir.

Kireçli toprak genellikle drenaja yardımcı olan çok sayıda taşla alkalin olma eğilimindedir. Tınlı toprak genellikle bir bahçıvanın rüyası olarak kabul edilir; hem iyi besleyici maddeler içerir hem su basması olmaz  ve iyi drenajlıdır. Bezelye toprakları nem tutucudur ve kolayca kazılır ve birçok bitki için çok asidik olsa da açelyalar, orman gülleri ve kamelyalar için idealdir. Siltli toprak bir topun içine yuvarlanabilir, ancak şeklini kil toprağı gibi tutmaz ve nemi korurken besinleri kumlu toprağa göre tutması daha iyidir.

Toprak koşullarınız veya pH’ınız, büyütmeye hevesli olduğunuz bitki türlerini yetiştirmek için doğru değilse, hemen hemen her bitkiyi bir kapta yaşatabilirsiniz. Saksıları doldurmak için doğru kompostu seçmek bahçıvanların hata yapabileceği bir alandır, bu yüzden  bu mayın tarlasında yürürken mutlaka tüm bilgileri değerlendirmeniz gerekir.