Ülke Takımları “Dünya Şampiyonu” Unvanı Kazanmak için Yarıştı

28 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen STIHL Timbersports Takımlar Dünya Şampiyonasında  Avusturalya yine şaşırtmadı ve 2018 ve 2019 yıllarında kazandıkları ünvanlarının yanına 2022 STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonu unvanınıda hiçbir takıma bırakmadı. İsveç’in Göteborg şehrinde ABD ve Yeni Zelanda’nın önünde yedinci kez şampiyonluğa ulaştı.

 

2022 STIHL TIMBERSPORTS® Takımlar Dünya Şampiyonası’nda 20 ülke toplam 4 disiplinde nakavt formatında birbirlerine karşı savaştı: Single Buck, Stock Saw, Underhand Chop, ve Standing Block Chop.

Avustralya, başlangıçtan itibaren gücünü gösterdi. Zamanlama yarışlarında 58 saniye, 15 salise ile bir dakikanın altında derece yapan tek takımdı. Brayden Meyer, Underhand Chop’ta bir dizi göz alıcı performans sergileyerek yarışma boyunca  “Chopperoos” lakabıyla anılan takımı için kilit bir rol üstlendi. Ancak onları Kanada’ya karşı yarı final zaferine götüren asıl emektar; Brad De Losa’nın göz kamaştırıcı Single Buck performansıydı. ABD Takımı ulusal şampiyon Matt Cogar ve bireysellerde Dünya Şampiyonu olan Jason Lentz’in etkileyici performanslarıyla Yeni Zelanda’yı tırnak yediren bir çarpışmada sahnenin dışına attı. Pandemi nedeniyle ara verilen şampiyona’da heyecanlı bir kalabık vardı. Nefesler final maçında tutulduğunda ABD ile  Avusturalya, İsveç’in ilk kez STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yaptığı Göteborg’daki ikonik Partille Arena’nın podyumundaydı.

Amerikalılar,tüm iddaları altüst etmekten umutluydu, ancak Glen Gillam, ABD Takımı’nın şampiyonluğunu, 52.96 saniyelik Standing Block derecesi ile  elinden alarak sarı yeşillilere verdi.

 

Zaferden sonra konuşan Avusturalyalı kaptan Brad De Losa, “Biz gerçekten sıkı bir takımız ve Avusturalya’da büyük bir yetenek havuzuna sahibiz.Bugün elde ettiğimiz büyük bir zaferdi ve gurur duyduğumuz bir şeydi.”

ABD Takımından Jason Lentz  ise şunları söyledi: “Dünyanın her yerinden harika bir sporcu grubuna karşı podyumda olmak harika. Onlarla rekabet etmek bir onurdur”.

Yeni Zelanda Takımı,Kanada’yı geçerek üçüncülükteki yerini aldı. İlk dördün dışında Polonya bir kez daha etkileyici bir beşincilik ile Avrupa’nın en iyi takımı ünvanını alırken ev sahibi İsveç altıncı oldu.

Dokuz kez Bireysel Dünya Şampiyonu olan Yeni Zelandalı efsanei sporcu Jason Wynyard, “Hiç şüpheniz olmasın, buraya üçüncülük için gelmemiştik, ancak rekabet standardı çok yüksek ve dünyada çok sayıda yetenekli takım var. Böylesine güçlü takımların arasında podyuma çıktığımız için minnettarız.”

TIMBERSPORTS® tarihindeki diğer bir en etkileyici yarışmacısı ise; Danimarkalı Felixia Banck, Dünya Takımlar Şampiyonası’nda milli takım için yarışan ilk kadın sporcu oldu. Tarih yazma çabasından sonra konuşan Banck, “Bundan çok keyif aldım ve sporumuzdaki ve ülkem Danimarka’daki tüm kadın sporcuları temsil etmekten gerçekten gurur duyuyorum.” dedi.

Yarışma sırasında, gelecek yılki 2023 STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası’nın Stuttgart’ın Porsche Arena’sında Almanya’ya geri döneceğini açıklandı. Bu heyecanı yerinde izlemek için online biletleri http://www.easyticket.de/timbersportseng adresinden satın alınabilirsiniz.

Nefes kesen bir Takımlar Dünya Şampiyonası’nın hemen ardından Cumartesi günü, dünyanın en iyi 12 sporcusu, Bireysel Dünya Şampiyonasında altı disiplinin tamamında yarışmak için Partille Arena’yı kasıp kavurdular.Bu heyecan verici bireysel rekabetin sonuçlarını; STIHL TIMBERSPORTS® 2022 Fediler Dünya Şampiyonası yazımızdan inceleyebilirsiniz.

 

Dünya Takım Şampiyonası için tam sonuçlar ve nihai sıralamalar STIHL TIMBERSPORTS® veri tabanında bulunabilir.