Underhand Chop’u açıklıyoruz!

Underhand Chop, izlenecek en heyecan verici TIMBERSPORTS disiplinlerinden biridir. Bu sporu ilk kez izleyecek olanları da ürkütme olasılığı en yüksek olanıdır. Neden mi? Yarışmacılar yatay olarak yerleştirilmiş bir kavak kütüğünün üzerinde dururlar ve kütüğü ikiye kesmek için ayaklarının arasına ağır ve çok keskin bir balta sallarlar.

STIHL TIMBERSPORTS® serisinin yeni takipçileri, kütükler yerine jilet gibi keskin baltanın sporcunun ayağına çarpmasından endişe edebilir, ancak bu disiplin aslında eğitimli sporcular için tamamen güvenlidir. TIMBERSPORTS® disiplinlerinin çoğu gibi, kökleri de geçmişten gelen gerçek ormancılık tekniklerindedir. Bu disiplin ormancıların, motorlu testereler keşfedilmeden önce kesilmiş bir ağacı yönetilebilir uzunluklarda kereste haline getirmesini taklit ediyor.

Başınızın üstünden ayaklarınızın altına bir balta sallamak çoğu insana kolay gelmez, o halde sporcular bunu nasıl yaparlar? Öncelikle, tüm kütükler yarışma öncesinde uygun şekilde hazırlanır.

 

Her sporcu kerestenin üzerine iki ayak basamağı keserek kendilerine düz duracakları bir yer hazırlarlar. Ayrıca, kesim yapacakları yeri belirlemek için bloğun üzerine çizgiler çizerler.

Hakem yarışmayı başlattığında, sporcuların 32 cm çaplı bir kütüğü kesmek için sadece 90 saniyeleri vardır, aksi halde diskalifiye edilirler. Kütüğü her iki taraftan da kesmeleri gerekir, basamakları kesemezler, tek taraftan kesim yapamazlar. Diskalifiye edilmelerinin bir başka yolu da, koruyucuların giyilmesinin unutulmasıdır! Sporcular sadece spor ayakkabısı giyiyor gibi görünseler de, aslında ayaklarını ve kaval kemiklerini örten zincirden özel olarak yapılmış çelik çoraplar giyerler.

En iyi sporcular bile konsantrasyonda bir düşüş yaşayabilirler, bu nedenle bacaklarının ve ayaklarının baltanın isabetli vuruşlarından korunması önemlidir. Spora yeni başlayanlar, yetkin olana kadar maksimum korumaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ortaçağ döneminde bacaklara ve ayaklara giyilen savaş zırhına benzeyen metal botlar giyerler! Beceri seviyeleri geliştikçe, maksimum rahatlık için daha az hantal zincirli çorap kullanmaya başlarlar. Bu zincir çorap, balta isabetlerinin deride herhangi bir kesik oluşturmasını önleyecektir, ancak herhangi bir balta darbesinde yine de yaralanma riski fazladır!

 

 

En hızlı ısınmalarda, yarış baltaları kütüğe 100 km ve 45 derecelik bir açıyla çarpar. Sporcular, çizimlerini takip ederek kesim yapmak için kütüğün ön tarafının düşmesini sağlayacak simetrik bir döner kesim modelini uygularlar. 2018 American Women’s Division Şampiyonu Erin Lavoie, tekniği burada gösteriyor:

Ayrıca TIMBERSPORTS®’da doğa ile iç içe çalıştığınızı unutmayınız. Baltalar, kütükte tespit edilemeyen budaklar nedeniyle hasar görebilir, bu nedenle sahnede yedek bir balta olması çok önemlidir. Kütükteki budaklar, ahşaptan çok daha yoğun olabilir ve yüksek karbonlu çelikten yapılmış olsa bile bir balta kafasına kolaylıkla zarar verebilir.

Profesyonel sporcuların sürekli olarak en iyi performanslarını sergilemelerini garantiye almak için başka numaraları vardır. Balta sapının ellerinde daha iyi kaymasını sağlamak için balta sapına ve ellerine tebeşir sürerken, baltanın kütüğe saplanmasını engellemek için balta kafasına özel bir yağ sürerler.

Kütük bloğun yarısı kesildikten sonra, sporcular kütüğün diğer tarafını görmek için 180 derece döner ve ardından bloğun diğer tarafından kesmeye devam eder. Kazanmak için gerekli olan zamanı elde etmek için tüm kesiklerin kusursuz olması ve güçlü vuruşlar gerekir.

Sporcuları hızlı yapan nedir? Etkileyici teknik, el, göz koordinasyonu güç ve harika bir balta listede olanlardır. Ancak hızlı dereceler söz konusu olduğunda pratik yapmak en önemlisidir. Dünyanın en iyisi, Avustralyalı 24 yaşındaki Brayden Meyer’dır. 2015 TIMBERSPORTS® Bireysel Dünya Şampiyonasında, sadece 12.39 saniyede kütüğü kırmayı başardı. İlk tarafta baltasıyla sadece sekiz, ikinci tarafta yedi vuruş yaptı. Meyer, dördüncü nesil bir kütük kırma sporcusudur ve henüz dokuz yaşında başlamıştır, bu nedenle dünyadaki en iyi TIMBERSPORTS® sporcularından biridir. Onun dünya rekoru kıran performansını buradan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=jyHyArAOmvE

Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar kütük kırma sporlarının tümüne hükmediyorlar. Underhand için dünyadaki en hızlı 10 skor arasında, Avustralya veya Yeni Zelanda’dan olmayan sadece bir kişi var. Bu, ABD’den Matt Cogar – altı kez ABD şampiyonu ve 2019 Şampiyonlar Kupası galibi. Matt Cogar ayrıca odun kesen bir aileden geliyor ve gençliğinden beri kütük kırıyor. Bu yüzden alıştırma gerçekten de bu oyunun adı.

Underhand Chop heyecan verici, hızlı bir TIMBERSPORTS® disiplinidir. Ancak izlemek bazen kalp kırıcı olabilir. Metal stantta tutulduğu için kütüğün ikiye kırıldığı her zaman hemen belli olmaz. Yarışmacılar genellikle son balta darbeleri olduğunu ve bitirdiklerini düşünerek ayaklarını yere koyabilir ve ardından kütüğü tam olarak kesmediklerini fark edebilirler. Daha sonra kırma işlemini bitirmek için kütüğün üzerine tekrar çıkarak değerli saniyeleri kaybederler. Sonunda kütüğü kesmek için birkaç vuruş gerekebilir çünkü kırma ritimleri kesintiye uğradı ve bu son vuruşlar felaket olabilir. Bu tür hatalar nedeniyle yarışmalar kazanılmış ve kaybedilmiştir. Bu nedenle temiz ve son bir temiz vuruş yapmak çok önemlidir.

Underhand Chop’un tüm heyecanı, onu TIMBERSPORTS® yarışmalarında kalabalığın favorisi yapıyor.