“UYUMSUZ” motorlu testereler tehlikelidir

Artan sayıda uygun olmayan ürün Avrupa pazarında farklı dağıtım kanalları aracılığıyla satılıyor. Bu bağlamda, uygun olmayan, “UYUMSUZ” terimi, ilgili yasal gereksinimlerin, özellikle kullanıcıların korunması için emniyet ve emisyon düzenlemelerinin yerine getirilmediği anlamına gelir.

Akredite edilmiş ve tarafsız bir test enstitüsü olan DPLF (Deutsche Prüf- und Zertifizierungsstelle für Land und Forsttechnik), bu makinelerin AB pazarına sokulmadan önce geçmesi gereken tüm testleri çeşitli motorlu testere modellerine uyguladı. Test edilen makineler güvenlik ve çevre standartlarının yasal gerekliliklerini yerine getiremedi. Bu demek oluyor ki, testten geçemeyen motorlu testereler kullanıcının ve üçüncü kişilerin, yüksek oranda yaralanmalarına sebep olabilir ve yüksek egzoz emisyonlarından ötürü sağlığa ve çevreye zarar verme riski yüksektir. Bu bağlamda, yasal olarak izin verilen sınırlardan kat kat yüksek olan değerler ölçülmüştür. Sonuç olarak, benzer yapıda görünen makineler AB yasal sınırları içinde piyasaya arz edilemez – hali hazırda piyasada olan makineler de ciddi bir risk oluşturmaktadır.

Örnek olarak üzerlerinde üç farklı test yapılan orijinal bir STIHL MS 440 ve belirtilen standartlara uyumlu olmayan bir PowerHaus KW 6500 ile yapılan doğrudan karşılaştırmada yıkıcı sonuçlar özellikle belirginleşti. PowerHaus KW 6500 kullanıcı için bir tehlike oluşturuyor, aynı zamanda tipik STIHL renklerini kullanarak  orijinal bir ürün izlenimi vererek yanıltıyor ve alınmış olan turuncu / açık gri renk marka patentini ihlal ediyor.

Bu durumun sadece AB içerisinde değil ülkemizde de yaşandığını ve çok ciddi sıkıntılara yol açtığını biliyoruz. Kopya ve sahte ürünler sadece tüketicinin cebine zarar vermiyor, sağlığına, çevresine, doğaya, ekonomiyede zarar veriyor.

Biz SADAL olarak yasal çerçevede her türlü savaşı verirken siz  değerli tüketicilerden de çok daha bilinçli ve dikkatli olmanızı rica ediyoruz.