Yakıt Doldurma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

STIHL makinenizi yakıt ile doldurmadan önce emniyet konusunda göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç nokta vardır:

  • Benzin çok yanıcıdır. Açık alevden yeterince uzak olmasını sağlayın. Yakıtı etrafa dökmekten kaçının. Sigara içmeyin. Makinenizi kullanacağınız yerden en az 3 metre uzakta bir dolum yeri seçmelisiniz.
  • Yakıt doldurmadan önce daima motoru tamamen kapatın. Doldurmadan önce motorun soğumasına izin verin, aksi takdirde yakıt akabilir ve bir yangın tehlikesi oluşturabilir.
  • Fazla basıncın yavaşça boşalması ve yakıtın püskürmemesi için dolum kapağını dikkatle ve yavaşça açın.
  • Daima iyi havalandırılan bir yerde yakıt ikmali yapın.
  • Yakıt doldururken zemine veya elbiselerinize herhangi bir yakıt dökmemeye özen gösterin. Böyle bir durumda, güç aletini derhal temizleyip elbiselerinizi değiştirin.

1

 Adım 1/5: Tırpanınızı temiz bir yüzeye yerleştirin

Makinenize yakıt eklemek için, her zaman mümkün olan en temiz ve en uygun alanı seçin. Doldurma ağzı açıklığı yukarı bakacak şekilde tırpanınızı yatırın.

2

Adım 2/5: Tank ağzı temizlenmesi

Deponun etrafındaki alanı temiz bir bezle temizleyin.

3

Adım 3/5: Tankı açma

Dolum kapağı kilidini kaldırın ve dolum kapağını saat yönünün tersine doğru gevşetin ve kapağı çıkarın.

4

Adım 4/5: Yakıt doldurma

Depoyu herhangi bir dökülmemeye özen göstererek yakıt karışımı ile yavaşça ve dikkatli bir şekilde doldurun. Görünür yakıt deposu, seviyeyi bir bakışta kontrol etmenizi ve herhangi bir dökülme olmadığından emin olmanızı sağlar. STIHL, patentli bir yakıt doldurma sistemi de sunmaktadır.

5

Adım 5/5: Tankı Kapatma

Kilitli dolum kapağını yerine yerleştirin, sonuna kadar döndürün ve kilidi aşağı doğru kapatın. Bu sistemle titreşim sonucu yanlış sıkıştırılmış dolum kapağının gevşeme riskini azaltarak yakıtın dökülmesini engeller. Sızıntılara dikkat edin; Bir sızıntı varsa motoru çalıştırmayın (yangın tehlikesi, hayati tehlike oluşturur).