Yakıt Karışımınıza Çok Dikkat Edin

Kurşunsuz benzin ile çalışan arabanızın deposuna motorin koydurduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Sağduyunuz yanlış bir yakıt ile bir makineyi çalıştırmanın sonuçlarının en iyi ihtimalle boşuna yada en kötüsü onarılması zor ve ağır maliyetli bir hasara yol açacağını söyleyecektir.

Doğru tip yakıtın kullanılması STIHL makinenizin güvenli ve verimli kullanılması için kritiktir. Tüm STIHL benzinli motorları 50:1 oranında benzin ve 2-zamanlı motor yağı karışımı kullanır. Makinenizi Güçlü ve uzun süre çalışır konumda tutmanın ilk adımı yakıtınızı doğru karıştırmayı bilmektir.

aKullanma kılavuzunu okuyun
Yakıt karışımını hazırlamadan once mutlaka kullanma kılavuzunu okumalısınız.

 

Doğru kap kullanın
Onaylanmış bir bidon/karışım kabı kullandığınızdan emin olun. STIHL benzin ve yağ bidonları için SADAL Ürün Kataloğuna bakabilirsiniz.. Bu bidonlar dökülmeyi ve sızmayı önleyici özellikte tasarlanmışlardır.

bBirinci sınıf
Benzin seçerken ucuza gitmeyin. Minimum 89 oktanlı benzin kullanmanız önerilmektedir. Daha düşük oktan motorun ısısının yükselmesine pistonun şişme riskine ve motor arızalarına neden olabilir..

Ayrıca STIHL 2-zamanlı motor yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yağ motorunuzu maksimum düzeyde korumak için tasarlanmıştır.

cKarışım
Tüm STIHL benzinli güç aletleri 50:1 benzin/yağ karışımı kullanırlar.

 

dKarıştırın…

Bidona önce yağı dökün daha sonrasında benzin doldurun. Bidonun kapağını sıkıca kapatın ve kuvvetlce çalkalayın.

Yakıt ikmalinden önce
Depo kapağını ve etrafını temizleyin. Deponun içine herhangi bir kir düşmeyeceğinden emin olun. Makinenizi depo ağzı her zaman yukarı bakacak şekilde konumlandırın. Yakıtın cildinize temas riskini azaltmak ve yakıt buharını solumamak için depo kapağını yavaş ve dikkatlice açın.

eSaklama
Birkaç günlük yakıt karışımı hazırlamanız önerilmektedir. Yakıt karışımı hiçbir zaman 3 ay üzerinde saklanmamalıdır. Belirli bir sure yakıt karışımını kullanmadıysanız, kullanım öncesi mutlaka bidonu tekrar çalkalayınız.

 

2- Zamanlı Motor Yağı ve Benzin Karışımı Nasıl Yapılır?

Video için lütfen linke tıklayınız 👉 https://www.youtube.com/watch?v=q5FK14UyY5Q