Yeni SP 482 ile Hasat Daha Verimli

STIHL SP 482, en popüler hasat makinesi SP 481’in yerine geçiyor. Bizde yazımızda bu değişimin nasıl olduğunu anlattık. SP 482’nin teknik özelliklerini de yine bu yazımızda bulacaksınız.

Kancalı hasat makinesi denilince akıllara ilk gelen makine STIHL SP 481, 2020 ile birlikte yerini tamamen STIHL SP 482’ye bıraktı.  STIHL SP 482 kardeşinin yukarılara koyduğu çıtayı çok daha üste taşıyor.

STIHL SP 482 yeni 2-MIX  motoru ile  daha fazla gücü daha ekonomik olarak sunuyor. Yeni nesil motoru sayesinde yakıt tasarrufu sağlıyor. En önemli özelliklerinden bir diğeri ise selefine göre daha hafif olması. Böylece kullanıcı çalışırken çok daha az yoruluyor.

STIHL SP  482’nin bazı geliştirilmiş özellikleri şöyle:

SP 481’e kıyasla motor ünitesi ve dişli kutusunun daha düşük ağırlığı (şaftsız 400 gram daha hafif), daha az yorgunlukla çalışmayı mümkün kılıyor.

Bu yeni motor biraz daha büyük. Bu büyüklük ise kompakt bir şanzıman ile telafi edilmiş. Makinenin toplam uzunluğu bu nedenle değişmemiş. Yeni tasarım, daha teknik ve güçlü bir imaj çizmekte.

Yüksek hasat performansı için gereken güç yeni motorun kalbinden geliyor.

Sıkı EU 5 emisyon düzenlemelerini karşılayan motor ayrıca düşük yakıt tüketimi ile göz dolduruyor.

SP 481’e kıyasla daha büyük yakıt tankı hacmiyle (+% 15) kesinti olmadan daha uzun çalışma süresi mümkün kılınmış.

 

Şanzımandaki gres hacminin artırılması, yüksek operasyonel güvenilirlik ve yağlama etkisi sağlamış. Böylece zorlu operasyonlarda daha rahat çalışma imkanı elde ediliyor. Dişlinin toz ve kir girişine karşı daha iyi korunması için ise yeni sızdırmazlık konsepti tasarlanmış.

 

Yeni, servis dostu soket  konsepti ile;

şaft üzerindeki ataşmanlar artık kelepçelenmiş. Bu, sahada bile kanca ve itme çubuğu ataşmanının değiştirilmesini kolaylaştırıyor. Kelepçeler  çok sağlam ve dayanıklı. Bu arada  SP 481 şaftlarının SP 482 şaftları ile değiştirilebilir olduğu ayrıntısınıda verelim.

 

 

ElastoStart™ starter sapı STIHL’e özel bir spesiyalitedir. Starter ipinin tutma sapı içerisinde şok emici barındırır. Böylece starter ipini çektiğinizde çok daha az efor sarfedilmesine yardımcı olur. ElastoStart™ starter sapı  ilk çalıştırmada hissedilen ani ve en dorukta ki güçleri (kompresyon) farkedilir şekilde azaltır. Çekme yumuşatılır.

 

Hassas olarak oluşturulmuş tampon bölgeler motordan veya şafttan  kaynaklanan titreşimlerin operatörün ellerine ulaşmasını minimize eder. Böylece makinenizi uzun süreler yorulmadan kullanabilirsiniz.

 

 

Çok fonksiyonlu elcik sayesinde tüm kontrollere kolay erişim sağlanır. Operatör elini saptan kaldırmadan tüm fonksiyonları kontrol edebilir.

 

 

 

Omuz askısı, vücudunuza ağırlığın homojen dağılmasına yardımcı olup, daha konforlu bir çalışma sağlar.

 

 

 

Manuel yakıt pompası özelliği ile  bir düğmeye dokunarak karbüratöre yakıt sağlar. Bu, hem ilk çalıştırmayı kolaylaştırır hem de operasyonlarda uzun süreli molaların ardından gereken başlangıç çekme sayısını azaltır.

 

 

 

Teknik Özellikler; 

Ağırlıklar;(Parantez içindeki ağırlıklar SP481 modeline aittir.)

 

Ürünü S-line web satış adresimizden vade farksız 12 taksit ile satın alabilir, ya da size en yakın Yetkili Bayimiz‘i ziyaret edebilirsiniz.