Yılbaşı Çiçeği “Kokina”

Yılbaşı Çiçeği “Kokina” hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey

Yılbaşı süsleri denince ülkemizde aklımıza en büyük ve kozmopolit olan şehir-i İstanbul geliyor. İstanbul’un bazı semtleri ise dükkân ve cadde süsleri ile öne çıkıyor. Şişli, Nişantaşı, Beyoğlu,Suadiye bunlardan başı çekenler. Bu sene özellikle Bağdat Caddesi’nde adım başı Kokina görüyorsunuz. Bizde yeni yıla girerken işte bu güzel çiçekten bahsedelim istedik.

Kokina, yeni yılı en çok çağrıştıran bitkilerden biridir. Parlak yeşil yapraklar ve parlak kırmızı meyvelerin birleşimi ile oluşan çelenkleri, yeni yıl kartlarının üstünde, yıl başı dönemini en iyi şekilde ifade eder. Ama bu popüler bitki hakkında ne biliyoruz? En önemli soruları sizin için cevapladık. Kokina hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfetmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kokina Nedir?

Yeni yıl dekorasyonu olarak kullanılan kokina, Latince adı Ilex aquifolium olan ve Aquifoliaceae familyasındaki 570 türden biri olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Akrabalarından biri, kafein içeren, çay benzeri bir içecek yapmak için kullanılan Yerba mate’dir. Ancak bu, Kokinanın da yenilebilir olduğu anlamına gelmez. Aslında hem yemişleri hem de yaprakları sizi önemli ölçüde hasta edebilir hatta öldürebilir. Özellikle çocuklar için tehlikelidir.

 

Kokinayı Doğada Nerede Bulabilirim?

Yaprak dökmeyen yapısı ve kış aylarında ortaya çıkan parlak meyveleri nedeniyle bu çalılar bahçelerde ve parklarda popüler bir şenlik bitkisidir. Yoğun, dikenli yaprakları ve budanabilme ve şekillendirilebilme özellikleri, onları çok iyi bir çit bitkisi haline getirir. Ayrıca ağaçlık alanlarda büyümeyi severler. Genellikle ormanlık alanlarda daha fazla çoğalmak için çabalayan bitkilerin başında gelirler.

 

Niçin Sadece Bazı Kokina Çalılarının Meyveleri Var?

Kokina bitkisi ikievciklidir, yani bu bitkiler ya erkek ya da dişidir. Meyveler sadece dişi bitkilerde görülür ve bunların döllenme için bir erkek bitkiye yakın olması gerekir. Kokina meyveleri, etsi bir meyve ve sert bir çekirdek bulundurdukları için teknik olarak “sert çekirdekli meyveler” olarak bilinir.

Ayrıca birçok kuş ve hayvan için iyi bir kış besin kaynağıdırlar. Bu nedenle, yeni yıl için Kokina toplayacaksanız hayvanları unutmayın ve birazını onlara bırakın.

Kokina neden Yılbaşı ile ilişkilendirilir?

Romalılar, kış gündönümü sırasındaki Saturnalia festivallerinde Satürn’ü onurlandırmak için kokinadan kutsal çelenkler yaparlardı. Druidler de Kutsal Kralı kutlamak için kokinadan çelenkler takarken, Keltler evdeki bir parça kokinanın kış aylarında perileri korumaya yardımcı olacağına inanıyorlardı. Yavaş yavaş bu kutlamalar sene sonlarına doğru kayınca, yeni yılın başlangıcıda kokina ile eşleşmeye başladı.

Kokinayı Kendi Bahçemde Nasıl Yetiştiririm?

Çeşitli bahçe ihtiyaçlarını karşılayabilecek birkaç çobanpüskülü çeşidi vardır. Küçük bir saksıda yetişebilecek boyutlardan, neredeyse ağaç gövdesi kadar kalın çalı gövdesine sahip birçok farklı çeşide sahiptir. Eğer çalılarınızda kokina meyvesi istiyorsanız, birbirlerine yakın bir erkek bir dişi kokina çalısı olduğundan emin olun (kendi kendine dölleyen çeşitleri de vardır).

Genel olarak kokina bitkileri, bol miktarda organik madde içeren ve malçlama yapılmış toprakta büyümeyi sever. Sonbahar veya kış, kokina dikmek için en iyi mevsimlerdir ve iyi drenaja sahip güneşli veya hafif gölgeli bir alanı tercih ederler. Kurak dönemlerde düzenli olarak sulanmaları koşuluyla, bakımı oldukça kolaydır ve budama işlemi zamanı ilkbahardır. Bir kokina çalısı dikin ve yıl boyunca yeşil kalan çekici bir bitkiye sahip olun. Aynı zamanda kış aylarında kokina ile vahşi yaşamı besleyecek ve her yıl bu müthiş dekorasyon bitkisine kolayca erişebileceksiniz.

Yazımızın sonuna gelirken Tüm STIHL ailesinin yılbaşını kutluyoruz. Yeni yılda görüşmek üzere.

Bizi takip etmeyi unutmayın.