Yüksek basınç: STIHL’den magnezyum döküm

Magnezyum alaşımlarından yapılan bileşenler birçok STIHL ürününde daima hayati bir rol oynamıştır. STIHL, uzun vadede yüksek kalite standartlarını sağlamak için 1971 yılında bir magnezyum döküm fabrikası açtı. Otomotiv ve elektrik mühendisliği endüstrisinin önde gelen üreticilerinin “STIHL tarafından yapılan” döküm hassasiyetine güvenmeye başlaması uzun zaman önce değildi. Ve Almanya’nın Eifel bölgesinde yaptığımız kaliteli iş diğer sektörlerde de itibarı sağlamlaştırdı. Yeni müşteriler, e-bisiklet üreticilerini ve tıbbi teknoloji endüstrisindeki şirketleri içeriyor. Ürünlerimizi bir takım nedenlerle kullanıyorlar: magnezyum son derece güvenilir, alüminyumun yaklaşık üçte bir ağırlığına yakın, neredeyse sınırsız defa geri dönüştürülebilir ve optimum döküm özellikleri sunuyor.

46 yıl önce kurulan ve bugün, Almanya’nın Eifel bölgesindeki Prüm-Weinsheim’daki fabrika, 600’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük ve en modern magnezyum döküm fabrikalarından biridir. Tüm süreçleri, prosedürleri ve test yöntemleri sertifikalı ve tescilli olarak yapılmaktadır. 25.000 metrekarelik alan, üretim tesisleri, depolar ve ofis alanından oluşmaktadır.

İnşaat malzemesi olarak, magnezyum 21. yüzyılın gizli bir şampiyonudur. Mekanik işlemler için olağanüstü özellikler, uzun ömürlü servis ömrü ile son derece yüksek güvenilirlilik ve hafiflik malzemenin durdurulamaz yükselişini açıklayan özelliklerden sadece birkaçıdır. Döküm için magnezyum alaşımları aynı zamanda rekabetçi üretim maliyetleri ile düşük ağırlıklı bileşenlerin üretilmesini mümkün kılar. Diğer avantajlar, mükemmel işlenebilirlik ve sağlamlığıdır.

Üreticilere ürün geri dönüşümü ve doğal kaynakların korunması konularında sorumluluk yükleyen mevcut kurallar, magnezyumun önemine katkıda bulunmuştur: STIHL sadece magnezyum satın almakla kalmaz, aynı zamanda harcanmış magnezyum bileşenlerini ve geri dönüştürülmüş malzemeleri de yeni ikincil hammaddeye eritir. Malzemelerin saflığı, tüm dökme bileşenlerin bir malzeme kodu ile tanımlanmasıyla garanti edilir.

Her şey tek bir kaynaktan
Ürünlerimizin kalitesini tam olarak sağlamak için STIHL olarak her şeyi kendimiz üretiriz. Tek bir kaynaktan eksiksiz ürünler sunan şirketlerin, her aşamada kalitede tam kontrol sahibi olduklarına inanıyoruz.

Aşağıdaki görüntüler, Prüm-Weinsheim’daki yüksek teknolojili dökümhanemizde ne olduğunu tam olarak göstermektedir.

Mühendislik tasarımı, üretim ve kalite güvencesi alanlarında uzmanlar, bir projenin başlangıcından itibaren müşterileri ile yakın işbirliği içinde çalışırlar. Bileşenlerin döküm için uygun olmasını ve verimli, ekonomik üretim yöntemlerini garanti altına almasını sağlarlar. Ve bilgisayar simülasyonlarıyla kapsamlı testlere tabi tutarlar.

STIHL’de hassasiyet normdur. Bir magnezyum bileşeni dökülmeden önce, kendi bünyesinde bulunan kalıp servisi, döküm makinesini kalıp ile donatıyor, elektronik ve hidrolik takıyor. Gerekli kalıplar, kendi bünyemizdeki kalıpçı atölyeyle, el yapımı olarak üretilmektedir.

Detaylı işçilik ve malzeme, sürekli yüksek kaliteyi garanti eder. Kalıp ve kalıp imalatçılarımız, kalıp imalatı aletlerinin konturlarını elle kontrol eder.

Erime işlemi tıslama sesi çıkarır, magnezyum çubukları çok sıcaktır çünkü magnezyum sadece 650 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda erir.

‘Industry 4.0’ deyimi bir süre Prüm-Weinsheim’da rutin olarak kullanılmıştır: Tam otomatik döküm makineleri saat başı magnezyum bileşenleri üretmektedir. Dökümhanedeki etkileyici makine filosu, 900 tona kadar sıkıştırma kuvveti olan 21 makineyi içerir. Döküm fabrikası her yıl 26 milyondan fazla bileşen üretmektedir.

Boyanmamış motor parçaları, askıda bir sonraki üretim aşamasını (toz boya) beklemektedir. Yüzey işlemi herhangi bir renkte uygulanabilir ve optimum koruma sağlar.

Daha sonra, dökümler parça haline getirmeye geçer. Spesifikasyonlara bağlı olarak kuru veya ıslak olarak işlenirler.

Maksimum bakım sağlanır: magnezyum ürünlerinin kısmi veya tam montajı hem otomatik hem manuel adımları içerir. Döküm parçaları dikkatli bir şekilde kontrol edilir.

Prüm-Weinsheim’daki sürecin son aşaması, kurum içi lojistik departmanı tarafından mal sevkiyatı yapmaktır. Testereler, üfleyiciler için üniversal motorlar ve zincirli testereler için dişli kapakları gibi STIHL ürünleri için bileşenler de dahil olmak üzere fabrikadan her yıl yaklaşık 26 milyon bileşen ayrılıyor.

Daha sonra magnezyum parçaları, STIHL’in dünya genelindeki fabrikalarında bitmiş hale gelecek şekilde toplanır.