Yüksek Etanol Karışımları STIHL Ürününüze Zarar Verebilir

STIHL ürünleri %10’dan daha az etanol içeren benzin ile çalışmaya göre dizayn edilmiştir. Motorlu testerenize, tırpanınıza, üfleme makinenize koyacağınız benzin arabanıza koyduğunuz benzin ile aynı olmayabilir.

Etanol nedir?

Etanol bir alkol türevidir. Endüstriyel amaçlı etanol, petrol ürünlerinden, çoğunlukla etilenin, sülfirik asitle katalitik hidrasyonundan elde edilmektedir. Etanol bir birinden çok farklı besin kaynaklarından, pek çok farklı yöntemle üretilebilirken ağırlıklı olarak temel besin kaynağı olarak şeker kamışı kullanılır.

E10?

Bugün geçmişe kıyasla çok daha fazla benzin tipi seçeneği mevcuttur. Maalesef ki artık hiç kimse benzin istasyonuna gidip pompadan gelen benzinin güvenli ve her motor için uygun olduğunu varsayamaz. Günümüzde benzin istasyonlarında güç aletleri ve otomobiller için en çok satılan benzinde %10’a kadar etanol (E10) var. Geçmiş yıllarda çok daha fazla istasyon %10’dan fazla etanol içeren benzin karışımlarını satıyordu . STIHL güç aletlerinin %10’dan fazla etanol içeren benzin karışımları ile çalıştırılmak üzere üretilmediklerini altını bir kere daha çizelim.

Türkiye’de etanol ve benzinin karışım oranı yasal olarak %5 ile sınırlandırılmıştır. Halihazırda resmi olarak tanımlı benzin türleri Kurşunsuz Benzin 95 Oktan, Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (E10), Kurşunsuz Benzin 98 Oktan ve Kurşunsuz Benzin 98 Oktan (E10) olmak üzere dört adettir. Ancak, bu ürünlerden sadece Kurşunsuz Benzin 95 Oktan akaryakıt istasyonlarında  yaygın olarak satılmakta, bu ürün de standart ve farklılaştırılmış olmak üzere tüketiciye iki farklı şekilde sunulmaktadır

STIHL’inizin Kuvvetli Çalışmasına Yardımcı Olmak İçin

  • %10’dan fazla etanol içeren benzin karışımlarını kullanmayın
  • En az 89 Oktan Benzin kullanın. Tercihen Kurşunsuz Benzin 98 Oktan (E10)
  • Her zaman taze benzin kullanın. 2 aydan fazla saklanan benzini kullanmayın.